| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Speaker Stands |
| Tubing material | Steel |
| Tubing colour | Black |
| Tubing surface | Powder coated |
| Min height | 915 mm |
| Max height | 1500 mm |
| Joint material | Plastic |
| Tubing diameter | 35 / 40 mm |
| Max. load | 35 kg |
| Weight | 4,184 kg |
| Additional information | Footprint 230 x 230 mm |