| Product type | Plugs and Connectors |
| Type | Power Connectors |
| Poles | 3 |
| Gender | female |
| Cable diameter | 8 - 10 mm |
| Contacts | Bronze |
| Current carrying capacity | 16 A / 250 V AC |
| Protection class | IP65 / dust and splash water protected when plugged in |
| Connection type | Screw terminals |
| Color | orange / black |
| Housing | polyamide |
| Strain relief | polyacetal |
| Length | 79 mm |
| Diameter | 31,4 mm |
| Weight | 0,041 kg |