| Product type | Plugs and Connectors |
| Type | Power Connectors |
| Poles | 3 |
| Gender | male |
| Cable diameter | 8 - 11 mm |
| Contacts | Bronze |
| Connection type | Screw terminals |
| Housing | polyamide |
| Strain relief | polyacetal |
| Width | 35.5 mm |
| Height | 35.5 mm |
| Depth | 35.5 mm |
| Weight | 0,022 kg |