| Cable length | 1.5 m |
| Split end length | 40 cm |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 17 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | XLR 3-pole female |
| Model name plug 1 | Neutrik NC3FXX-BAG |
| Contact material plug 1 | Silver plated |
| Connector type plug 2 | XLR 3-pole male |
| Model name plug 2 | Neutrik NC3MXX-BAG |
| Contact material plug 2 | Silver plated |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,34 mm² |
| AWG | 22 |
| Capacity/m | 55 pF |
| Conductor impedance/km | 85 Ohm |
| Shielding | Spiral copper shielding |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 5 mm |
| Plug type connector 1 | Mains plug device outdoor female & TRUE1® |
| Model name connector 1 | Neutrik NAC3F-TRUE1 |
| Plug type connector 2 | Mains plug device outdoor male & TRUE1® |
| Model name connector 2 | Neutrik NAC3M-TRUE1 |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 3 x 2,5 mm² |
| AWG | 13 |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 10 mm |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 430 g |