| Cable length | 1.5 m |
| Split end length | 40 cm |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 15 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | XLR 3-pole female |
| Model name plug 1 | Adam Hall K3CXF3BLK |
| Contact material plug 1 | Silver plated |
| Connector type plug 2 | XLR 3-pole male |
| Model name plug 2 | Adam Hall K3CXM3BLK |
| Contact material plug 2 | Silver plated |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,22 mm² |
| AWG | 24 |
| Capacity/m | 55 pF |
| Cable diameter | 5 mm |
| Plug type connector 1 | Mains plug indoor power in female & powerCON® |
| Model name connector 1 | Adam Hall 7923V2 |
| Plug type connector 2 | Mains plug indoor power out female & powerCON® |
| Model name connector 2 | Adam Hall 7924V2 |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 3 x 1,5 mm² |
| AWG | 16 |
| Cable diameter | 10 mm |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 430 g |