| Cable length | 1 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 6.4 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | XLR 3-pole female |
| Model name plug 1 | Neutrik NC3FXX-BAG |
| Contact material plug 1 | Silver plated |
| Connector type plug 2 | XLR 3-pole male |
| Model name plug 2 | Neutrik NC3MXX-BAG |
| Contact material plug 2 | Silver plated |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,34 mm² |
| Capacity/m | < 68 pF |
| Conductor impedance/km | 87 Ohm/km |
| Shielding | Spiral copper shielding |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 115 g |