| Cable length | 1 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 6 mm |
| Cable colour | Purple |
| Connector type plug 1 | XLR 3-pole female |
| Model name plug 1 | Adam Hall 4 STAR C XF3 |
| Contact material plug 1 | Nickel plated |
| Connector type plug 2 | XLR 3-pole male |
| Model name plug 2 | Adam Hall 4 STAR C XM3 |
| Contact material plug 2 | Nickel plated |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,22 mm² |
| Capacity/m | < 72 pF |
| Wave impedance | 64 Ω |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 125 g |