3 STAR MMF 0100 SET
Adam Hall Cable
In stock
Key specifications
- Connector type plug 1: XLR 3-pole female
- Connector type plug 2: XLR 3-pole male
- Conductor impedance/km: 64 Ohm
- Weight: 125 g
- Contact material plug 1: Silver plated
- Cable length: 1 m
- Cable jacket: PVC (Polyvinyl chloride)
- Cable diameter: 6 mm
- Cable colour: Blue
Specifications
| Cable length | 1 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 6 mm |
| Cable colour | Blue |
| Connector type plug 1 | XLR 3-pole female |
| Model name plug 1 | Adam Hall 4 STAR C XF3 |
| Contact material plug 1 | Silver plated |
| Connector type plug 2 | XLR 3-pole male |
| Model name plug 2 | Adam Hall 4 STAR C XM3 |
| Contact material plug 2 | Silver plated |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,31 mm² |
| Capacity/m | 72 pF |
| Conductor impedance/km | 64 Ohm |
| Shielding | Braided copper shielding |
| Weight | 125 g |