| Cable length | 20 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 5.8 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | XLR 3-pole female |
| Model name plug 1 | Adam Hall 4 STAR C XF3 BLK |
| Connector type plug 2 | XLR 3-pole male |
| Model name plug 2 | Adam Hall 4 STAR C XM3 BLK |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,22 mm² |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 898 g |