| Product type | Power Supplies |
| single isolated DC outputs | 8 |
| Output 1-6 | 9 V (300 mA max) |
| Output 7-8 | 6 V - 18 V (500 mA max) |
| Output connectors | 2.1 x 5.5 mm |
| Output voltage | 6 V - 18 V |
| Individually isolated outputs | Yes |
| Polarity | Center negative |
| Indicators | Power, status LED (green: output OK / red: error) |
| Controls | Output voltage regulator |
| Depth | 80 mm |
| Width | 140 mm |
| Height | 32 mm |
| Weight | 0,293 kg |
| Accessories | Plug-in power supply PW18VDCUNI (EU/UK/US), 8x DC cable (60cm), 4x rubber feet |
| Noise | < 40 µV (Output 1 - 8) |
| Relative Humidity | < 80 % ( non-condensing ) |
| Ambient temperature (in operation) | 0°C - 40 °C |