| Product type | Guitar Amplifiers |
| Technology | solid state |
| Inputs | 2 |
| Input connectors | 6.3 mm jack |
| Input impedance | 1 M Ohm(s) |
| Number of outputs | 4 |
| Output connectors | 2 x 6.3 mm TS, 3.5 mm jack, XLR |
| Output impedance | TRS 10000 Ohm(s), XLR 510 Ohm(s) |
| Channels | 1 |
| Indicators | on/off, peak, Signal |
| Controls | Bass, Drive, ground lift, highs, input pad, Mid, mid frequency, Mode, mute, Pre/Post, volume |
| FX loop | Yes |
| Power supply | 9 V block, 9 V DC power supply |
| Cabinet material | Die-cast aluminium |
| Width | 100 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 0,36 kg |