| Product type | Pedalboards |
| Material | Aluminium |
| Surface | Powder coated |
| Width of the Cross Bars | 50 mm |
| Width | 500 mm |
| Height | 35 mm |
| Depth | 135 mm |
| Weight Pedalbay | 0.63 kg |
| Weight | 2,46 kg |
| Accessories (included) | 2x black elastic bands, Soft carrying case with shoulder strap, approx. 1.5m hook tape |