| Product type | Wireless Microphone Systems |
| Type | Headsets |
| Transmission frequency range | 516 - 558 MHz |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Surface | Powder coated |
| Weight | 0,2 kg |
| Directivity | Cardioid |
| Nominal impedance | 1400 Ohm(s) |
| Frequency response | 70 - 16.000 |
| Max. SPL | 125 dB |
| Phantom power requierements | 5 V |
| Microphone input | Mini-XLR (3-pin, female) |
| Accessories (included) | Foam windscreen |
| Channels | 1680 |
| Groups | 20 groups + 1 user group |
| Inputs | Mini-XLR (3-pin) with phantom power (for headset) |
| Rated HF output power | Variable (10, 30, 50 mW) |
| Operating time | >14 h (with alkaline batteries) |
| Controls | select ,
Set |
| Indicators | multifunction LC display ,
power/battery status low (LED) |
| Power supply | 2 x AA battery |
| Width | 63 mm |
| Height | 87 mm |
| Depth | 25 mm |
| Other features | Adjustable audio sensitivity ,
Battery status indicator ,
IR frequency synchronisation ,
Transmission power adjustable in 3 stages ,
incl. batteries |
| Modulation Type | FM |
| Antenna inputs | 2 |
| Antenna connector | BNC |
| Noise reduction | Squelch |
| Transmission optimization | address allocation |
| Total Harmonic Distortion (THD) | < 1 % |
| Signal-to-noise ratio | > 100 dB |
| Audio output, balanced | 2 x XLR |
| Audio output, unbalanced | 2 x 6.3 mm TS |
| Audio mix output, unbalanced | 6.3 mm jack |
| Max. output level | + 10 dBu |
| Headphones ouput | 2 |
| Headphones outputs | 6.3 mm TRS |
| Operating voltage | 1,000 mA ,
13.5 V DC |