| Water-repellent | Yes |
| With shoulder strap | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Suitable for | Action cams, Microphones, Tablet, Smartphone |
| Material | EVA foam (ethylene vinyl acetate), Imitation leather |
| Padding thickness | 8 mm |
| Colour | Black |
| Width | 420 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 350 mm |
| Weight | 1.05 kg |