| Product type | Installation mixer preamplifier |
| Emergency input | 1 balanced line input |
| Mic/ line inputs | 2 |
| Music sources | 2 unbalanced stereo line inputs,
Bluetooth 4.0 |
| Line Output Connectors | 1 (Stereo/Mono switchable) |
| Cooling | Convection |
| Priority levels | 4 |
| Nominal input sensitivity | -3 dBu (Sine 1 kHz, Gain max) |
| Nominal input clipping | 20 dBu (Sine 1kHz) |
| Connector | 5-pin Terminal Block, pitch 5.08mm |
| Nominal input sensitivity Mic | -26 dBu (Sine 1 kHz, Gain max) |
| Nominal input sensitivity line | -2 dBu (Sine 1 kHz, Gain max) |
| Nominal input clipping Mic | -5 dBu (Sine 1kHz) |
| Nominal input clipping line | +19dBu (Sine 1kHz) |
| Phantom power | + 24V, 10mA switchable |
| Priority Contact closure | +5VDC normally open for dry contact |
| Connector Mic/Line1 | 1 XLR/6.3mm Jack combo connector,
5-pin Terminal Block, pitch 5.08mm |
| Connector Mic/Line 2 | 1 dual RCA Mono Summed,
3-pin Terminal Block, pitch 5.08mm |
| Nominal input clipping CD/AUX | 8 dBV (Sine 1kHz) |
| Connector CD/AUX | 2 x dual RCA Mono Summed |
| Outputs | Mono switchable,
Stereo Line Level |
| Max. output level | 16 dBu |
| Tone controlBass | +/-10 dB (100 Hz) |
| Tone control Treble | +/-10 dB (10 kHz) |
| Type | SMPS |
| Operating voltage | 100 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max.) | 6 W |
| Idle power consumption | 5 W |
| Standby power consumption | < 1 W |
| Operating temperature ( non-condensing ) | 0°C - 40°C; < 85% humidity, non condensing |
| Time to Auto-standby | 20 Min. |
| Dimensions (W x H x D) ( height with rubber feet ) | 210 x 95 x 266.76 mm |
| Optional accessories | Rack mounting hardware |
| Weight | 2,08 kg |