| Material | Birch multiplex |
| Colour | Black |
| Number of compartments | 10 |
| Number of stacking trays | 4 |
| Number of butterfly fasteners | 2 |
| Roller type | Heavy-duty castor |
| Quantity | 4 |
| Braked castors | 2 |
| Diameter | 100 mm |
| Width | 1,203 mm |
| Height | 571 mm |
| Depth | 603 mm |
| Weight | 42.2 kg |