| Product type | Artist Pedal |
| Type | Home-Recording,
Live |
| Channels | 2 |
| Microphone channels | 1 |
| Mic inputs | XLR/6.3 mm jack |
| Frequency Response Microphone Channel | 50 - 20000 Hz |
| Amplification range Microphone channel XLR input | 42 dB |
| Mono Mic Input Input THD-N | <0,03% |
| Impedance XLR input | 6000 Ohm(s) |
| Phantom power | +48V DC to XLR Input |
| Microphone channel Jack input Input type | Electronically balanced |
| Amplification range Microphone channel Jack input | 20 dB |
| THD jack input | <0.045% |
| Microphone Equalizer | +5/-8dB @ 8kHz |
| Microphone channel controls | FX SEND,
Gain,
tone |
| Microphone Channels Display Elements | channel signal |
| Instrument inputs | 1 |
| gain range | 23 dB |
| THD | 0.03% |
| Equalizer | +7/-8dB @ 10kHz |
| Channel Inserts | 1 |
| Controls | FX SEND,
Gain,
tone |
| Indicators | 3-colour LED (SIG),
channel signal |
| Line outputs | 2 |
| Line output connectors | 6.3 mm TRS,
XLR |
| Output level XLR | Max. +17dBu, balanced |
| Impedance XLR output | 150 Ohm(s) |
| Output level Jack output | Max. +5dBV, unbalanced |
| Impedance jack output | 40 Ohm(s) |
| Digital Effects Processor | Yes |
| Number of Presets | 16 |
| Main section controls | DFX Presets,
FX MUTE,
MIX OUT,
MUTE ALL,
Power |
| Display elements Main section | Effekt-Clip,
FX MUTE,
MUTE ALL,
red LED (FX CLIP) |
| Operating voltage | 9 V block,
External mains adapter 9 V DC / 250 mA (not included |
| Ambient temperature (in operation) | 0 - 40° °C |
| Relative Humidity | < 80% (non-condensing) |
| Width | 160 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 163 mm |
| Weight | 0,65 kg |