| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Lighting Stands |
| Tubing material | Steel |
| Tubing colour | Black |
| Tubing surface | Powder-coated |
| Min height | 1430 mm |
| Max height | 2420 mm |
| Transport length | 1430 mm |
| Height adjustment | Automatic LockPin® |
| Base material | Steel |
| Material of height adjustment | Steel |
| Dimensions Base (W x H x D) | 537 x 20 x 535 mm |
| Base weight | 12.35 kg |
| Max. load capacity | 25 kg |
| Weight | 17 kg |