| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Locking Belt Cassette System |
| Weight | 11,51 kg |
| Pedestal material | Die-cast iron |
| Color | Black |
| Surface | Powder coated |
| Diameter | 450 mm |
| Threaded connector | M20 female |
| Additional information | 5 kg extra weight plate available |
| Material Cassette | Plastic , Steel |
| Strap material | Nylon |
| Belt length max. | 1940 mm |
| Accessories (included) | 1 x adapter 5/8" male to 3/8" male , 1 x adapter 5/8" male to M10 |
| Dimensions cassette (L x H x W) | 100 x 133 x 80 mm |
| Material | Steel |
| Length | 865 mm |
| Threaded connector 1 | M20 male |
| Threaded connector 2 | M10 Thread |