| Product type | Stands and Tripod Accessories |
| Material | Plastic, Polyamide |
| Material tilt adjustment | Steel |
| Color | Black |
| Suitable for mounting on | Guitar Stand, Microphone Stand |
| Support width | 220 mm |
| Support depth | 145 mm |
| Shelf tilt up to | 180° |
| Clamp length from - to | 52 mm - 70 mm |
| Suitable for tube diameter | 15 mm - 35 mm |
| Weight | 0,258 kg |