| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Keyboard stands |
| Max. load capacity | 60 kg |
| Weight | 13,62 kg |
| Material | Velvet |
| Cover for | Rapid Desk |
| Color | Black |
| Width | 800 mm |
| Length | 1000 mm |
| Depth | 480 mm |
| Thickness of the padding | 10 mm |
| Latch | Double zip |
| Length of shoulder strap | 1150 mm |
| Height | 96 mm |
| Surface | Powder coated |
| Number of supports | 1 |
| Max. support depth | 400 mm |
| Min height | 100 mm |
| Max height | 900 mm |
| Max load (each tier) | 65 kg |
| Interchangeable rings | 1 x 15 mm, 4 x 20 mm, 4 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Suitable for tube diameter | 25 - 35 mm |