| Material | TPE (thermoplastic elastomer) |
| Surface structure | Ribbed |
| Colour | Black |
| Chemical resistance | Petrol, Solvents (short-term contact), Oil |
| Fire protection class per DIN 4102-1 | B2 |
| Ambient temperature | -40 - 90 °C |
| Diameter | 27 mm |
| Height | 7.4 mm |
| Weight | 33.6 g |