| Carrier material | PE-extruded fabric |
| Mesh | 70 |
| Adhesive | Natural rubber |
| Elasticity | 11 % |
| Surface finish | Glossy |
| Adhesive force on steel (25 mm) | 9 N |
| Tensile strength (25 mm) | 95 N |
| UV resistant | Yes |
| Colour | Black |
| Ambient temperature | -35 - 80 °C |
| Length | 50 m |
| Width | 50 mm |
| Material thickness | 0.3 mm |
| Weight | 0.873 kg |