| Material | TPU (Thermoplastic polyurethane) |
| Surface structure | 3D laser grip |
| Colour | Yellow |
| Lid colour | Yellow |
| Maximum load (on 20 x 20 cm) | 0.5 t |
| Chemical resistance | Petrol, Solvents (short-term contact), Oil |
| Shape | Flat |
| Quantity | 1 |
| Duct length (effective length) | 1,005 mm |
| Meets TSCA | Yes |
| Meets CP65 | Yes |
| Fire protection class per DIN 4102-1 | B2 |
| Fire protection class per EN 13501-1 | E |
| Inflammability (UL 94) | V-2, HB |
| Ambient temperature | -30 - 60 °C |
| Length | 1,045 mm |
| Width | 250 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Certifications | Germany: TÜV Süd |