| Product type | Other Lighting Accessories |
| Type | Power cord |
| Color | Black |
| Material | ABS plastic |
| Operating voltage | 100 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max.) | 180 W |
| Housing Cooling | Convection |
| Ambient temperature (operating) | 0 - 40 °C |
| Relative Humidity | < 85 %, not condensing |
| Certification | CE, ETL, FCC, RoHS |
| Weight | 0,9 kg |