| Cable length | 50 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 18.5 mm |
| Cable colour | Black |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 8 x 4,0 mm² |
| AWG | 11 |
| Conductor impedance/km | 111,5 Ohm |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 540 g |