| Cable length | 1.5 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 6.5 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | XLR 3-pole female |
| Model name plug 1 | Adam Hall K4CXF3IP65 |
| Connector type plug 2 | XLR 3-pole male |
| Model name plug 2 | Adam Hall K4CXM3IP65 |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,34 mm² |
| Capacity/m | 65 pF |
| Conductor impedance/km | 53 Ohm |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 102 g |
| Product type | Plugs and Connectors |
| Type | XLR Connectors |
| Poles | 3 |
| Gender | female |
| Cable diameter | 3.5 - 8 mm |
| Contacts | gold plated |
| Connection type | solder contacts |
| Color | silver, black + orange |
| Housing | die-cast zinc |
| Length | 73.6 mm |
| Diameter | 16,8 mm |
| Weight | 0,02 kg |
| Product type | Plugs and Connectors |
| Type | XLR Connectors |
| Poles | 3 |
| Gender | male |
| Cable diameter | 3.5 - 8 mm |
| Contacts | gold plated |
| Connection type | solder contacts |
| Color | silver, black + orange |
| Housing | die-cast zinc |
| Length | 70.8 mm |
| Diameter | 18.9 mm |
| Weight | 0,02 kg |
| Product type | Bulk Cable |