| Cable length | 6 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 5.9 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | 3.5 mm Jack TRS |
| Contact material plug 1 | Nickel plated |
| Connector type plug 2 | 6.3 mm Jack TS |
| Contact material plug 2 | Nickel plated |
| Connector type plug 3 | 6.3 mm Jack TS |
| Contact material plug 3 | Nickel plated |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,22 mm² |
| AWG | 24 |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 322 g |