| Cable length | 5 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 12.8 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | RCA male |
| Contact material plug 1 | Nickel plated |
| Connector type plug 2 | 6.3 mm Jack TS |
| Contact material plug 2 | Nickel plated |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 8 x 1 x 0,22 mm² |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 1.26 kg |