| Cable length | 5 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 5.8 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | XLR 3-pole female |
| Model name plug 1 | Rean RC3F |
| Contact material plug 1 | Silver plated |
| Connector type plug 2 | 6.3 mm Jack TS |
| Model name plug 2 | Rean RP2C |
| Contact material plug 2 | Nickel plated |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,22 mm² |
| Capacity/m | < 90 pF |
| Wave impedance | 80 Ω |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 285 g |