| Cable length | 3 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 6 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | 6.3 mm Jack TS |
| Model name plug 1 | Adam Hall 4 STAR C JM2 BLK |
| Contact material plug 1 | Nickel plated/golden tip |
| Connector type plug 2 | 6.3 mm Jack TS |
| Model name plug 2 | Adam Hall 4 STAR C JM2 BLK |
| Contact material plug 2 | Nickel plated/golden tip |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 1 x 0,22 mm² |
| Capacity/m | < 122 pF |
| Conductor impedance/km | 85 Ohm |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 180 g |