| Input connector type | Schuko plug male angled |
| Output connector type | Schuko socket female |
| Cable jacket | PVC (H05VV-F) |
| Cable diameter | 8 mm |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 3 x 1,5 mm² |
| Material | Plastic |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Width | 22 cm |
| Height | 25 cm |
| Depth | 8 cm |
| Weight | 2.5 kg |