| Material | TPU (Thermoplastic polyurethane) |
| Surface structure | 3D laser grip |
| Colour | Black |
| Maximum load (on 25 x 30 cm) | 5 t |
| Load per axle | 10 t |
| Hardness range (±4 Shore A) | 88 Shore A |
| Shape | Flat |
| Meets TSCA | Yes |
| Meets CP65 | Yes |
| Fire protection class per DIN 4102-1 | B2 |
| Fire protection class per EN 13501-1 | E |
| Inflammability (UL 94) | V-2, HB |
| Ambient temperature | -30 - 60 °C |
| Length | 1,000 mm |
| Width | 71 mm |
| Height | 75 mm |
| Weight | 15.65 kg |
| Certifications | Germany: TÜV Süd |