Cardioid condenser instrument microphone offers a wide frequency response and low self-noise. Features include flat response curve, low noise and high output clipping level, low distortion over a range of load impedances, and low RF susceptibility.
| Item no. | SM81-LC |
| Audio Range | 20 Hz–20 kHz |
| Weight | 230 g |
| Sensitivity | -45.00 dBV/Pa–5.60 mV/Pa |
| Frequency Response | 20 Hz–20 kHz |
| Impedance | 85 |
| Feature | Rated at 150 ohms (85 ohms actual) |
| Output Clipping Level | 800 ohm Load: -4 dBV (0.63 V) 150 ohm Load: -15 dBV (0.18 V) |
| 800 ohm Load | -4 dBV (0.63 V) |
| 150 ohm Load | -15 dBV (0.18 V) |