| Product type | Microphone Accessories |
| Type | 48 V |
| Input Connector | XLR (3-pin) |
| Gender of input connector | female |
| Output connector | XLR (3-pin) |
| Gender of output connector | male |
| Material | Metal |
| Power supply | fixed power cord |
| Operating voltage | 90 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz |
| Controls | mains switch (on/off), Switches |
| Indicators | Power |
| Width | 120 mm |
| Height | 115 mm |
| Depth | 45 mm |
| Weight | 0,68 kg |
| Accessories (included) | Power supply |