| Product type | Installation Media Player |
| Audio modes | Audio Streaming services,
Bluetooth Audio Receiver,
DAB/DAB+,
FM Radio,
Internet Radio,
USB Player (.mp3) |
| Number of outputs | 1 |
| Output type | Balanced stereo line signal |
| Bluetooth Standard | 5.0 |
| Cooling | Convection |
| Number of output connectors | 2 |
| Connection type | 3-pin terminal block,
Pitch 3.81 mm |
| Max. output level | 13 dBu |
| Frequency response (-1 dB) | 20 - 20000 Hz |
| Wireless | Wi-Fi 802.11a/b/g/n (2.4GHz and 5GHz bands) |
| WLAN security | WEP,
WPA,
WPA2,
WPS |
| Transmission technology | Infrared |
| Battery type | CR2025 |
| Type1 | 2.4" TFT Colour 320 x 240 |
| Mains connector | SMPS |
| Operating voltage | 100 VAC - 240 VAC (±10%), 50-60 Hz |
| Power supply plugs | Type A - USA/Canada,
Type C - EU,
Type G - UK,
Type I - Australia |
| Power Supply Secondary | 24 V DC / 500 mA |
| Max. Power consumption | 4 W |
| Idle power consumption | 0.03 W |
| Standby power consumption | 2.5 W |
| Housing material | Steel |
| Dimensions (W x H x D) ( height with rubber feet ) | 143 x 54 x 235 mm |
| Rack height | 1 HE |
| Operating Temperature | 0°C - 40 °C |
| Max. operating Humidity (non condensing) | 85 % |
| Weight | 0,9 kg |
| Accessories (included) | External power supply with interchangeable plugs,
FM /DAB antenna,
IR Remote Control,
Mounting plates for surface mount applications,
Wifi antenna |