| Product type | Installation Media Player |
| Number of outputs | 2 |
| Cooling | Convection |
| Audio modes | AirPlay,
DLNA,
Local storage Player ( USB & microSD ),
URL Radio streaming |
| Media formats | aiff,
FLAC,
m3u,
MP3,
Ogg Vorbis,
pls,
WAV-CD |
| Outputs | Stereo unbalanced Line Level |
| Number of output connectors | 2 |
| Connection type | Stereo RCA |
| Network connection (cable) | RJ45 |
| Connections Wireless Unit | Wi-Fi 802,11a/b/g/n (2.4GHz Band) |
| GPI type | Dry contact to ground |
| Number of GPI ports | 2 |
| Connector | 3-pin terminal block |
| Storage media type | Micro SD SDXC,
USB |
| USB connection | USB 2.0 High Speed (480 Mbps) |
| USB storage capacity | Up to 2 TB |
| Mains connector | External SMPS |
| Operating voltage | 100 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz |
| Power supply plugs | International AC plug set |
| Housing material | Steel |
| Front panel material | Plastic |
| Dimensions (W x H x D) ( height with rubber feet ) | 142 x 53 x 124.2 mm (height with rubber feet) |
| Rack height | 1 HE |
| Rack width | 1/3 19" |
| Optional accessories | Rack mounting hardware ( LDTICARK ) |
| Weight | 0,5 kg |