| Type | Active |
| Peak output power | 1200 W |
| RMS output power | 300 W |
| Amp class | Class D |
| Max. SPL peak (sine burst, fullspace/1 m, THD≤10 %) | 129 dB |
| Max. SPL average (sine burst, BW, fullspace/1 m, THD≤10 %) | 122 dB |
| Frequency response (-3 dB, rel. Avg) | 58 - 18,000 Hz |
| Frequency response (-10 dB, rel. Avg) | 48 - 20,000 Hz |
| Speaker system | 2-way coaxial system |
| Crossover frequency | 1300 Hz |
| Beam angle | Hor.: 50° / Vert.:90° |
| Monitor angle | 33 ° |
| Number of inputs | 2 |
| Input connector types | 6.3 mm Jack TRS female |
| Number of outputs | 2 |
| Output connector types | XLR 3-pole female |
| Colour | White |
| Number of line inputs | 2 |
| Line-In connector type | 6.3 mm Jack TRS female |
| Number of line outputs | 2 |
| Line outputs connector type | XLR 3-pole female |
| Audio processing | 3 band EQ (High, Mid, Low),
Delay Line,
Notch filter,
Presets |
| Size | 15 " |
| Outer diameter | 381 mm |
| Magnet | Ferrite |
| Voice coil | 3 " |
| Driver size | 1 " |
| Power supply type | External switched-mode power supply (SMPS) |
| Rated power | 150 W |
| Mains connector | Mains socket indoor power in male & powerCON® |
| Mains fuse | T4AL/250 V |
| Design | Bass reflex |
| Number of handles | 2 |
| Flange | 36 mm (0°/5°) |
| Cabinet material | Birch multiplex,
Medium-density fibreboard MDF |
| Material thickness | 15 mm |
| Front grille material | Aluminium |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Maximum air humidity (non-condensing) | 80 |
| Width | 505 mm |