| Type | Passive |
| Power handling (Peak) | 160 W |
| Power handling (RMS) | 80 W |
| SPL (1 W/1 m) | 91 dB |
| Max. SPL peak | 110 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Beam angle | Hor.: 110° / Vert.:7° |
| Colour | White |
| Size | 4 " |
| Quantity | 2 |
| Driver size | 1 " |
| Cabinet material | Aluminum continuous casting |
| Coating | Powder coated |
| Width | 122 mm |
| Height | 240 mm |
| Depth | 126 mm |
| Weight | 3.3 kg |