| Product type | Stands and Tripod Accessories |
| Tube material | Steel |
| Tubing colour | Black |
| Tubing surface | Powder coated |
| Boom length | 500 - 880 mm |
| Telescoping | Yes |
| Boom model | 2-point adjustment |
| Interchangeable rings | 1 x 15 mm, 1 x 25 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 0,43 kg |