| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Laptop Stand |
| Material | Steel |
| Surface | EVA, Powder-coated |
| Color | Black |
| Depth | 310 mm |
| Width | 255 mm |
| Min. height | 225 mm |
| Max. height | 370 mm |
| Maximum load | 8 kg |
| Interchangeable rings | 4 x 15 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 2,4 kg |