| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Guitar Stand |
| Material | ABS plastic, Metal |
| Color | Black |
| suitable for | Bass, electric guitar |
| Number of guitars | 1 |
| Number of LEDs | 174 |
| Colour of LEDs | RGB |
| Switches | Touch senstive button, colour selector |
| Switch levels | On, Off, Dimming, Colour change |
| Color temperature | 6000 - 6500 K |
| Colour rendering index (CRI) | 75 |
| Power consumption | 7 W |
| Width | 348 mm |
| Height | 340 mm |
| Depth | 348 mm |
| Weight | 4,2 kg |