| Material | TPU (Thermoplastic polyurethane) |
| Surface structure | Ribbed |
| Colour | Black |
| Maximum load (on 20 x 20 cm) | 2 t |
| Load per axle | 4 t |
| Chemical resistance | Petrol, Solvents (short-term contact), Oil |
| Hardness range (±4 Shore A) | 88 Shore A |
| Shape | Round |
| Quantity | 6 |
| Cable ducts size (W x H) | 17 mm x 18 mm / 17 mm x 19 mm |
| Meets TSCA | Yes |
| Meets CP65 | Yes |
| Fire protection class per DIN 4102-1 | B2 |
| Fire protection class per EN 13501-1 | E |
| Inflammability (UL 94) | V-2, HB |
| Ambient temperature | -30 - 60 °C |
| Length | 72 mm |
| Width | 285 mm |
| Height | 32 mm |
| Weight | 0.1 kg |
| Certifications | Germany: TÜV Süd |