| Material | TPU (Thermoplastic polyurethane) |
| Surface structure | Ribbed |
| Colour | Black |
| Lid colour | Yellow |
| Maximum load (on 25 x 30 cm) | 5 t |
| Load per axle | 10 t |
| Max. Passing speed | 7 km/h |
| Chemical resistance | Petrol, Solvents (short-term contact), Oil |
| Hardness range (±4 Shore A) | 88 Shore A |
| Shape | Round |
| Quantity | 3 |
| Cable ducts size (W x H) | 45 mm x 50 mm / 52 mm x 49 mm |
| Duct length (effective length) | 1,000 mm |
| Meets TSCA | Yes |
| Meets CP65 | Yes |
| Fire protection class per DIN 4102-1 | B2 |
| Fire protection class per EN 13501-1 | E |
| Inflammability (UL 94) | V-2, HB |
| Ambient temperature | -30 - 60 °C |
| Curve/Bend | 45 ° |
| Length | 500 mm |
| Width | 607 mm |
| Height | 75 mm |
| Weight | 10 kg |
| Certifications | Germany: TÜV Süd |