| Type | CLASS D 2 Unit rack Amplifier |
| Total rated power | 3200 W RMS @ 230Vac / 120Vac |
| Single channel mode | 4 Ohm / 8 Ohm / 16 Ohm (no 70V / 100V) |
| Bridged mode | 8 Ohm / 16 Ohm |
| All channels driven | 4 Ohm: 1600W Peak / 800W RMS |
| Input Impedance | 20 kOhm balanced |
| Frequency Response | 20 - 20.000 Hz |
| AD | 24 Bit @48kHz |