| LED data | 31 x 15 W Tunable white LED |
| Luminous flux | 21,000 lm |
| LED PWM frequency | 650 Hz, 1,530 Hz, 3,600 Hz, 12 kHz, 18.9 kHz, 25 kHz |
| Colour rendering index (CRI) | > 83 |
| Strobe | 650 - 25,000 Hz |
| Stand alone operating modes | Endless loop, Timer function |
| Data in connector | XLR 5-pole male |
| Data out connector | XLR 5-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Cabinet material | Metal |
| Colour | Black |
| Cooling system | Temperature controlled fan cooling |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Width | 419 mm |
| Height | 275 mm |
| Depth | 475 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Required Accessories | Netzkabel |