| LED data | 40 W Tunable white LED |
| Luminous flux | 560 lm |
| LED PWM frequency | 800 Hz, 1,200 Hz, 2,000 Hz, 3,600 Hz, 12 kHz, 25 kHz |
| Correlated colour temperature (CCT) | 2,700 - 6,500 K |
| Colour rendering index (CRI) | > 97 |
| Controller protocols | DMX512, RDM |
| Stand alone operating modes | Static |
| Data in connector | RJ-45 socket |
| Data out connector | RJ-45 socket |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 40 W |
| Cabinet material | Metal |
| Colour | White |
| Cooling system | Convection cooling |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Maximum air humidity (non-condensing) | 80 % |
| Width | 80 mm |
| Depth | 195 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Required Accessories | CTB-Filter, CTO-Filter, Honeycomb, Wechsellinsen |