| Cable length | 15 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 11 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | Standard speaker connector 4-pole female & speakON® |
| Model name plug 1 | Neutrik NL4FXX-W-L |
| Contact material plug 1 | Silver plated |
| Connector type plug 2 | Standard speaker connector 4-pole female & speakON® |
| Model name plug 2 | Neutrik NL4FXX-W-L |
| Contact material plug 2 | Silver plated |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 4 x 2,5 mm² |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 2.71 kg |