5 STAR BVV 0300
Adam Hall Cable
In stock
Key specifications
- Connector type plug 1: 6.3 mm Jack TRS
- Connector type plug 2: 6.3 mm Jack TRS
- Conductor impedance/km: 87 Ohm
- Weight: 194 g
- Contact material plug 1: Silver plated
- Cable length: 3 m
- Cable jacket: PVC (Polyvinyl chloride)
- Cable diameter: 6.4 mm
- Cable colour: Black
Specifications
| Cable length | 3 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 6.4 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | 6.3 mm Jack TRS |
| Model name plug 1 | Neutrik NP3X |
| Contact material plug 1 | Silver plated |
| Connector type plug 2 | 6.3 mm Jack TRS |
| Model name plug 2 | Neutrik NP2X |
| Contact material plug 2 | Silver plated |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,22 mm² |
| Capacity/m | < 68 pF |
| Conductor impedance/km | 87 Ohm |
| Shielding | Spiral copper shielding |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 194 g |