| Cable length | 0.5 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 6.5 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | XLR 3-pole female |
| Model name plug 1 | Yongsheng 136L-BG |
| Contact material plug 1 | Gold plated |
| Connector type plug 2 | XLR 3-pole male |
| Model name plug 2 | Yongsheng 137L-BG |
| Contact material plug 2 | Gold plated |
| Conductor material | OCC (Ohno continuous casting) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,22 mm² |
| Capacity/m | 110 pF |
| Wave impedance | 64 Ω |
| Shielding | Braided copper shielding |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 95 g |